A teljes tested edzheted húzódzkodó használatával
Mindenki arról álmodik, hogy elég egyetlen eszköz arra, hogy átmozgassa, erősítse, vagy épp karcsúsítsa az egész testét, de a húzódzkodó keveseknek jut eszébe. Pedig ez az egyszerű sporteszköz képes minden álmot valóra váltani!
A húzódzkodás az egyik leghatékonyabb saját testsúlyos gyakorlat, amely nemcsak az egész felsőtest izmait dolgoztatja meg. A húzódzkodás rendszeres végzése az erőt és az állóképességet növeli, valamint hozzájárul a jobb testtartáshoz és az általános fittséghez is.
Az egész testünkre kiterjed a húzódzkodó használatának hatása
A húzódzkodás során elsősorban a következő izomcsoportok dolgoznak intenzíven
- Széles hátizom (musculus latissimus dorsi): Ez az izom felelős a karok test felé húzásáért, és nagy szerepet játszik a húzódzkodásban.
- Bicepsz (musculus biceps brachii): A kar hajlító izmai szintén erősen igénybe vannak véve.
- Trapézizom és rombuszizom: Ezek az izmok segítenek a lapockák mozgásában és stabilizálásában.
- Hátsó deltaizom (musculus deltoideus): A vállizmok hátsó része is aktívan részt vesz a húzódzkodásban.
Bár a húzódzkodás elsősorban a felsőtestet célozza meg, az egész test erősödik a gyakorlat végzése során, hiszen a stabilizáló core izmok, mint a has- és hátizmok, folyamatosan dolgoznak a test egyensúlyának fenntartásáért, illetve a fogás erőssége is fejlődik, ami más edzésformákban és mindennapi tevékenységekben is hasznos.
A húzódzkodás más élettani hatásokkal is bír
A húzódzkodás, mint ellenállásos edzés, hozzájárul a csontsűrűség növeléséhez is. Az izomösszehúzódások során kifejtett erő hatására a csontokba mikrorepedések keletkeznek, amelyek gyógyulásukkor megerősödnek. Ez különösen fontos a csontritkulás megelőzése szempontjából.
Az ízületekre is jó hatással van a húzódzkodó használata.
A húzódzkodás javítja az ízületek mobilitását és erősíti a környező szalagokat és inakat. A gyakorlat során végzett mozgások serkentik az ízületi folyadék termelődését, ami csökkenti a kopás és a sérülés kockázatát.
A húzódzkodás intenzív mozgásforma.
Mivel több izomcsoport dolgozik egyszerre, a gyakorlat során nagy energiafelhasználás történik, ami hozzájárul a fogyáshoz és a zsírégetéshez. A húzódzkodó rendszeres használat növeli az anyagcsere sebességét. Az izomtömeg növekedése miatt a szervezet több kalóriát éget el nyugalmi állapotban is, ami hosszú távon segíti a testsúly fenntartását és az egészséges anyagcserét.
A szív- és érrendszer egészségének is jót tesz a húzódkodó rendszeres használata, hiszen a rendszeres edzés javítja a szív és az erek egészségét, növeli a szív teljesítményét és csökkenti a szívbetegségek kockázatát.
Emellett a csökkentheti a vérnyomást és normalizálhatja a koleszterinszintet. Az edzés során felszabaduló endorfinok és más hormonok segítenek a stressz csökkentésében, ami pozitív hatással van a vérnyomásra. és a mentális egészségre is.
A fizikai aktivitás ugyanis serkenti az endorfinok termelődését, amelyek természetes módon csökkentik a stresszt és javítják a hangulatot. A rendszeres edzés segít a mentális fáradtság leküzdésében és növeli a mentális éberséget. Ezek után pedig nem csoda, hogy az önbizalom is csúcsokat dönget majd.
Hogyan építs tekintélyt parancsoló hátizomzatot húzódzkodó segítségével?
Legyen otthon saját edzőtermed, akár az ajtókeretre is szerelhető a húzódzkodó!
Manapság már nem muszáj konditerembe járni, hiszen a saját súllyal végzett edzések bárhol elvégezhetőek. Egy húzódzkodó pedig felszerelhető a falra, beerősíthető az ajtókeretbe, vagy akár az ajtóra is felakasztható. De, ha nagyon ragaszkodsz a terem hangulatához, és van elég helyed, akkor egy komplett keretet is hazavihetsz!
Az ajtókeretre szerelhető húzódzkodó ideális megoldás azok számára, akik otthoni edzéseiket szeretnék bővíteni nagyobb anyagi ráfordítás nélkül. Ezt a fajta sporteszközt ugyanis könnyű telepíteni, ráadásul igencsak helytakarékos, sosem fog zavarni, hiszen bármikor levehető.
A falra szerelhető húzódzkodók robusztusabbak és tartósabbak, mint az ajtókeretre szerelhető társaik, így ideálisak azok számára, akik komolyabban veszik az edzést. A falra szerelhető húzódzkodók előnyei közé tartozik a stabilitás és a tartósság, hiszen masszívabb anyagból készül, mint az ajtókeretre erősíthető vagy az ajtólapra akasztható változatok.
Ráadásul kiegészíthető akár egy TRX-el is!
A helyes technika nagyon fontos a húzódzkodó használatakor!
A helyes technika elengedhetetlen a sérülések elkerülése és a maximális eredmény elérése érdekében. Íme, néhány tipp a helyes húzódzkodás technikájához:
Kezdő pozíció: Fogd meg az eszközt vállszélességnél valamivel szélesebben, tenyereiddel előre nézve. Kezeid legyenek egyenesek, a lábaid pedig lógjanak szabadon.
Húzódzkodás: Kezdd a húzódzkodást a lapockáid összehúzásával, majd húzd fel magad addig, amíg az állad a rúd fölé nem ér. Kerüld a lendület használatát, a mozdulat legyen kontrollált és egyenletes.
Leengedés: Lassan engedd vissza magad a kezdő pozícióba, teljesen kinyújtva a karjaidat.
Fontos! Mindenképpen tartsd be a fokozatosság elvét, hiszen a húzódzkodás nem gyerekjáték, fel kell építeni a teljes gyakorlatot. A húzódzkodó használata mellett végezz más gyakorlatokat is, melyek tovább növelik az edzésed hatékonyságát. De ami a legfontosabb: mindig melegíts be edzés előtt és nyújts, ha végeztél!
A húzódzkodás az egyik legősibb és legnehezebben kivitelezhető gyakorlat, melyet saját testsúllyal végezhetünk. Sokszor még rutinosabb edzők számára is nehézséget jelent magas ismétlésszámban húzódzkodni. Ez az összetett gyakorlat a felsőtestet és más izmainkat (hát, váll, kar - széles hátizom, bicepsz) is kellően megdolgoztatja egyidejűleg. Húzóerőnk fejlesztéséhez kiváló módszer, ráadásul a fogásunkat is erősíti.
Erős és tekintélyt parancsoló hátra vágysz? A húzódzkodás lesz számodra az a kiváló gyakorlat, amit fitneszrutinodba érdemes beilleszteni. Belefáradtál az unalmas és hatástalan edzésekbe? Egy húzódzkodó állvány értékes kiegészítője lehet otthoni edzőtermed felszerelésének.