Legyél hatékonyabb a sportban egyensúlyfejlesztéssel!
A hivatásos sportolók elhagyhatatlan feladata az egyensúlyfejlesztés. Elmondjuk miért!
Előző cikkünkben segítettünk, hogyan válassz atlétikai cipők közül, hogy a leggyorsabb lehessél!
Gondoltad volna, hogy az egyensúlyfejlesztés megnöveli a sportban nyújtott teljesítményed? Ez több fronton is erősíti a tested és az agyad is. Lássuk, hogy miről van szó.
Miért fontos az egyensúlyfejlesztés?
Az egyensúlyfejlesztés nemcsak a sportban nagyon fontos, hanem a hétköznapi életünkben is.
Belegondoltál már abba, hogy egyszerre hány izomnak kell megfeszülnie ahhoz, hogy képes legyél egyenesen, egy helyben állni? Ilyenkor több tucat izom dolgozik a tested minden pontján azon, hogy ne dőlj el. Még több izom lendül munkába, amikor például sétálsz, futsz, vagy biciklire ülsz.
Bár nem vesszük észre, az egyensúlyunk és az ezekhez szükséges izmok a legegyszerűbb feladatok elvégzéséhez is elengedhetetlenül fontosak. Sportolás közben pedig még nagyobb szükségünk van ezekre, hogy a maximumot hozhassuk ki magunkból.
Nagyobb egyensúly, hatékonyabb sport
Az egyensúlyfejlesztés kiemelkedően fontos minden sportágban. Ennek egyszerű oka van: a megfelelő egyensúly segít stabilan tartani a testet, ami hozzájárul a teljesítmény növeléséhez.
Azonban emellett többféleképpen is segíti a sportolókat a rendszeres egyensúlyfejlesztés:
- segít elkerülni a sérüléseket
- javítja az állóképességet
- gyorsítja a reakcióidőt
- növeli a mozgástartományt
- javítja a mentális egyensúlyt
Az egyensúlyfejlesztés tehát nemcsak szó szerint az egyensúlyt fejleszti, hanem széles körben javítja a sportolók teljesítményét. Nézzük meg, hogy ez pontosan mit jelent.
Kevesebb sérülés
Az erős egyensúlyérzék és a vele járó stabilitás segít csökkenteni a sérüléseket, baleseteket.
- Egyrészt azért, mert az egyensúlyfejlesztés alatt megerősödött bokák és térdek ellenállóbak a terheléssel, és a sérülésekkel szemben.
- Másrészt azért, mert az egyensúlyfejlesztés segít stabilabban talpon maradni. A kevesebb esés pedig kevesebb sérüléssel jár.
Javuló állóképesség
Az egyensúlyfejlesztés során a kisebb, stabilizáló izmok is erősödnek. Ez azt jelenti, hogy a test minden izomzata – még a kisebb, haszontalannak tűnőek is – erősödnek, fejődnek. Ez hosszú távon kifizetődő, ugyanis minél erősebb az izomzat, a testünknek annál jobb az állóképessége, azaz: annál tovább képes mozgásban maradni a szervezet anélkül, hogy elfáradna.
Gyorsabb reakcióidő
Az egyensúlyfejlesztés során a test megtanul gyorsabban reagálni a váratlan helyzetekre. Ennek egyszerű a magyarázata.
Az egyensúlyfejlesztés közben a test folyamatosan azon dolgozik, hogy stabilan tartsa a testet, ne hagyja eldőlni. Azonban bármikor, bármelyik pillanatban kilenghet valamelyik irányba. Erre az agynak azonnal reagálnia kell, különben az egyensúly elszáll, és nemes egyszerűséggel elesünk.
Mivel az egyensúlyfejlesztés közben az agy folyamatosan a hirtelen fellépő „hibák”, azaz kilengések javítására koncentrál, ezáltal hosszú távon fejlődik reakcióidő is. Ezáltal az agy megtanul gyorsan reagálni adott szituációkra.
Precízebb mozgástartomány
Az egyensúlyfejlesztés segít a pontosabb és precízebb mozgástartomány elérésében. Mit jelent ez?
Például segít pontosabban célozni, vagy hirtelen, lendületesen irányt változtatni. Ezek néhány sportban kifejezetten fontos szerepet játszanak.
Gondoljunk csak egy focistára, akinek villámgyorsan kell más irányba terelnie a labdát. A folyamatos egyensúlyfejlesztés nélkül erre nem lenne képes: irányváltoztatás közben egyszerűen elesne.
Azonban az egyensúly fontos olyan sportoknál is, mint a darts, vagy az íjászat. Ezekben az esetekben a stabil testtartás és a pontos célzás miatt kell fejleszteni az egyensúlyérzéket.
Mentális egyensúly
Az egyensúlyfejlesztés és a mentális egyensúly is szorosan kapcsolódik egymáshoz. Hogy ezt megértsük vissza kell térnünk az agyhoz.
Maga az egyensúlyozás mentális koncentrációt igényel. Próbáld ki: szorítsd egyik talpad a másik lábad belső combjához, a két kezed pedig nyújtsd ki oldalra. Először csináld meg a gyakorlatot úgy, hogy nem figyelsz rá, majd próbád ki úgy is, hogy koncentrálsz. Másodszorra jobban ment, ugye?
Ahogy már írtuk: az egyensúlyozás az agy kemény munkáját jelenti. Tehát az egyensúlyfejlesztés közben az agyunkat is tornáztatjuk. Az egyensúlyfejlesztés serkenti
- a mentális koncentrációt
- és a tudatosságot.
Hogyan tudod fejleszteni az egyensúlyod?
Az egyensúlyfejlesztés szerencsére könnyen fejleszthető, és számos eszköz áll rendelkezésünkre hozzá:
- egyensúlyozó korongok,
- egyensúlyozó párnák,
- koordinációs félgömbök.
Bár mindegyik más, mégis hasonlóan működnek: a testet arra késztetik, hogy mozgásba hozza azokat az izmokat, amelyek szükségesek a megfelelő egyensúlyhoz.
Már csak az, hogy például megpróbálsz egyenesen állni ezeken az eszközökön, rengeteget segít az egyensúly fejlődésében. A feladatokat azonban kombinálni is lehet, így az egész test szinte összes izmát át tudod mozgatni úgy, hogy csak megpróbálsz minél tovább benne maradni az adott pózban.
Az egyensúlyfejlesztés tehát nagyon fontos hétköznapi életben és a sportolásban egyaránt. Ahhoz, hogy még nagyobb sikereket érj el a versenyeken, érdemes az egyensúly fejlesztésére is megfelelő figyelmet fordítani.
A Sportverzum oldalán többféle egyensúlyfejlesztésre alkalmas eszközt is megtalálsz.
Tedd próbára te is a saját egyensúlyod!