Futópad kisokos 10+1 szempont futópad vásárláshoz
Napjainkban a futás az egyik legkedveltebb edzésforma a világon, ami nem csak a testre, hanem a lélekre és az általános közérzetre is számtalan pozitív hatást gyakorol. A hűvösebb hónapokban azonban sokak számára kevésbé kecsegtető egy kiadós futás vagy gyaloglás gondolata, mert ilyenkor nem elég felkapni a futócipőt, hanem erősen ajánlott jó melegen, rétegesen is felöltözni. Ráadásul sok esetben még az esővel, hóval és fagyos széllel is szembe kell nézni. Valljuk be, így tényleg nem könnyű elindulni…
Persze, ha nagyon akarunk télen is mozogni, megtudjuk oldani, hiszen ott vannak erre a célra az edzőtermek, ahol nem kell tartani az időjárás viszontagságaitól. Viszont oda valahogy el is kell jutni, nem beszélve arról, hogy nem éppen a legolcsóbb egy kondibérlet. Azzal sem árt számolni, hogy bizonyára nem mi leszünk az egyetlenek, akik az edzőterem melegét választják a téli hónapokban.
A futás szerelmeseiben időről-időre feljön az a vágy, hogy de jó lenne venni egy saját futógépet. Ilyenkor persze mindenkiben felmerül a nagy kérdés: „Milyen futópadot vegyek otthonra?” Manapság rengeteg futópad közül választhatunk, árak terén pedig határ a csillagos ég. Ha Te is épp futópad vásárlás előtt állsz, a legjobb helyen jársz, ugyanis cikkünkben összegyűjtöttünk 10+1 szempontot, amely bízunk benne segítséget fog nyújtani abban, hogy megtaláld a neked legmegfelelőbbet.
A futópad felhasználás - mire figyelj?
Mielőtt futópadot vásárolnál mindenképpen gondold át, hogy mire (gyaloglás, kocogás, futás), illetve milyen gyakran és milyen intenzitással szeretnéd használni ezt a hasznos sporteszközt. Az sem elhanyagolható tényező, hogy hányan, milyen súlyú és milyen magasságú személy vagy személyek fogják használni a gépet, hiszen ezek azok az alapvető kritériumok, amelyek segíteni fognak a választásban.
Motor nélküli passzív (mechanikus) / vagy aktív (motoros) futópadok
Alapvetően kétféle futópaddal találkozhatsz a piacon: mechanikus és motoros.
A motor nélküli (mechanikus) padokat te magad hajtod, vagyis a futószalag sebességét a lépéseid intenzitásával tudod szabályozni, a fékezés pedig mágneses fékek segítségével történik. Ezek a gépek általában egyszerűbbek, kevesebb extra funkcióval vannak felszerelve – vagy nem rendelkeznek plusz funkciókkal, kisebb helyet foglalnak és könnyebbek. Pont ezért olcsóbb is, de a választék is kisebb ebből a típusból. Egy passzív futópad tökéletes választás lehet kezdők számára, valamint azoknak, akik nem mindennapi használatra keresnek, és kisebb intenzitással szeretnék használni azt.
A motoros futópadot amelyet egy elektromotor hajt az már egy teljesen más kategória. Amelynek sebességét bármikor menet közben egy gombnyomással megtudod változtatni. Ezeket az aktív futópadokat abban az esetben ajánljuk, ha heti több alkalommal vagy akár napi szinten, és nagyobb intenzitással tervezed azt használni. Ezek a gépek általában nagyobbak, nehezebbek és a motorikus hajtásnak köszönhetően több funkcióval rendelkeznek, ezért drágábbak is. Egyetlen hátrányuk nem más mint, hogy működtetésükhöz mindenképpen szükség van elektromos áramra.
Mielőtt azonban letennéd a voksodat valamelyik típus mellett, gondold át, hogy mik a jövőbeni céljaid! Hiszen lehet eleinte csak alkalmanként fogsz kocogni a gépen, de ha látod magad a jövőben és megvagy győződve arról, hogy egy év múlva már napi szinten fogod használni a futópadot, akkor érdemes már most egy komolyabb típusba befektetned.
A futópad motor teljesítménye
Amennyiben motoros futópadot szeretnél, döntő szempont lehet az elektromotor teljesítménye, amit csakúgy, mint az autóknál, a futópadoknál is lóerőben mérik. Ezek a gépek általában 1-6 lóerősek, amelyek már képesek 15-25 km/h sebesség elérésére is. Attól függően, hogy mire szeretnéd használni a gépet érdemes mérlegelned, hogy mekkora teljesítményű motorra lesz szükséged. Otthoni használatra futáshoz minimum 1,5 LE vagy afeletti teljesítményűt javaslunk, mert az ennél kisebb teljesítményű motorok inkább csak gyalogláshoz és rehabilitációs mozgáshoz elegendők.
Maximális és minimális sebesség
A maximálisan elérhető sebesség szempontjából fontos, hogy egy futógép motoros vagy motor nélküli. Az aktuális állóképességedtől és az elérni kívánt eredményektől is függ, hogy melyik a jobb választás, így mindenképpen érdemes átgondolni, mik a nem túl távoli céljaid a futópaddal.
Mivel a motor nélküli gépeket te magad, saját erőddel hozod mozgásba, így a maximális végsebességet is a te teherbírásod és állóképességed határozza meg. Éppen ezért az ilyen típusú gépeket elsősorban kezdőknek, idősebbeknek vagy rehabilitációs célokra ajánljuk. Hátrányuk azonban, hogy a mágneses fékeknek köszönhetően amint elkezdünk fáradni, a szalag sebessége velünk együtt lassul, és nem kényszerít minket nagyobb teljesítményre.
A motoros futópadoknak általában 0.8-1 km/h a minimális és 16-17 km/h a maximális sebességük, a profibb padok azonban képesek akár 18-25 k/h órás végsebességet is elérni. Kezdőként 10 km/h maximális sebesség bőven elég lehet, azonban azok számára, akik a jövőben magasabb célokat szeretnének elérni, érdemes profibb gépet választani.
Futófelület
A futószalag méretei és rugalmassága az egyik kulcsfontosságú szempont a választásnál.
A megfelelő futópad kiválasztásánál döntő szerepe lehet a futószalagnak, így mielőtt döntenél, három szempontot kell alaposan megvizsgálnod:
- A futószalag hossza: Mindig tartsd szem előtt, hogy a lépéshossz gyaloglásnál kisebb, mint futás közben! Ideális esetben – és ha már futópadról beszélünk, akkor futás közben – marad egy kis hely előtted és utánad a szalagon. Ez a biztonság szempontjából lényeges, nehogy futás közben rossz helyre lépj és eless. A túl rövid futópad meggátolhat abban, hogy kihozd magadból a maximumot, mert egyrészt arra fogsz figyelni, nehogy mellé lépj, másrészt nem fogod tudni a te igényeidnek és adottságaidnak megfelelően használni a futógépet.
- A futófelület szélessége: Minél szélesebb, annál könnyebb nagyobb sebességet elérni és megtartani! Ez szintén biztonsági szempontból fontos, ugyanis, ha túl keskeny a szalag, automatikusan arra késztet téged, hogy a két lábadat közelebb rakd egymáshoz, ezzel elkerülve, hogy a futószalag mellé lépj. Így szintén nem tudsz kellőképpen figyelni a futásra. A szalagnak legalább 40 cm szélesnek kell lennie, hogy kényelmes legyen a 8-10 km/h átlagsebességhez, ezért otthoni használathoz 40-50 cm széles futószalagot ajánlunk.
- A futófelület rugalmassága: A rugalmasság elsősorban a láb ízületek és csontok egészsége miatt fontos. Kocogásnál, de főleg gyorsabb futásnál minden egyes lépésnél az egész testsúlyunkkal ránehezedik a lábunkra, elsősorban a térd ízületeinkre. Éppen ezért, ha kellőképpen rugalmas a futópad felülete, megkímélhetjük a csontjainkat és ízületeinket a terheléstől és az abból adódó esetleges sérülésektől.
Teherbírás
A vázszerkezet és a futópad kialakítása végett minden gép teljesítménye bizonyos súlyra van optimalizálva, és meg van adva a maximális teherbírásuk, ami egyben a szerkezet erősségét is jelzi. Amennyiben a felhasználó súlya meghaladja a maximumot, csökkenhet a futópad teljesítménye, a szalag lelassulhat vagy megállhat, rendszeres túlterhelés mellet pedig akár tönkre is mehet a futópad. Éppen ezért fontos előre átgondolnod, hogy hányan és milyen súlyú személyek fogják használni a futópadot.
Stabilitás
A stabilitás mindenképpen fontos kritérium, hiszen, ha nem elég stabil, eldőlhet, megbillenhet, ezáltal balesetveszélyessé vállhat a gép használata. Itt két helyzetben érdemes megvizsgálni, kipróbálni a futópadot:
- használat közben
- tárolás során
Dőlésszög, vagyis a futópad emelkedésének állítható terjedelme
A legtöbb futópadnak állítható a dőlésszöge, így olyan hatást érhetsz el, mintha emelkedőn futnál. A dőlésszög beállítása szempontjából is kétféle futópadot különböztetünk meg:
- Manuálisan állítható: Ezek a típusok kevésbé praktikusak, hiszen futás közben nem tudsz változtatni a szögön, hanem meg kell állnod, hogy kézzel feljebb tudd emelni a futópadot. A manuálisan állítható gépek általában 2-3 fokozatban, megadott szögben állíthatók, így bizonyos keretek között tudsz csak változtatni a futófelület emelkedésén. E kényelmi funkció nélküli futópadok olcsóbb árban vásárolhatók meg.
- Elektromosan állítható: Ezek a típusok egyszerűbben kezelhetők, kényelmesebbek, hiszen a gépen lévő gombok segítségével akár futás közben is szabályozhatod az emelkedés szögét. Az ilyen típusú futópadok között is megtalálhatók olyan változatok, amelyek megadott fokozatokként állíthatók. Szerencsére mára egyre több olyan futópaddal találkozhatsz, amellyel akár menet közben is tetszőleges fokban szabályozhatod a futófelület emelkedését. Ezzel a hasznos funkcióval sokkal változatosabbá teheted az edzést, hiszen valós időben bármikor megemelheted vagy csökkentheted a futófelület dőlésszögét a gép emelőmotorjának segítségével. Ez a kényelmi funkció persze az árban is megmutatkozik, de hát valamit-valamiért.
Érdemes azzal tisztában lenned, hogy nem minden motoros hajtású futópad rendelkezik olyan előmotorral ami képes a futófelület dőlésszögét megemelni, ezért, ha fontos számodra ez a kényelmi funkció, vásárlás előtt mindenképp nézd meg az általad kiszemelt futópad leírását!
A dőlésszög állíthatósága még intenzívebbé és változatosabbá teheti az edzést.
Biztonság
A futópadoknál különösen fontos a biztonság, hiszen elég egy rossz mozdulat és már meg is történt a baj. Éppen ezért építenek be szinte minden gépbe egy úgynevezett biztonsági kulcsot vagy gombot. Ez akkor lép életbe, ha a gépet használó személy hirtelen rosszul lenne, rossz helyre lépne, vagy bármi olyan történne, ami könnyen balesethez vezethet, ebben az esetben a szalag azonnal megáll.
Típusai:
- Biztonsági kulcs: A test valamelyik pontjához rögzített vagy kihúzható eszköz.
- SOS / Stop gomb
Futópad Helyigény, tárolás
Vásárlás előtt mindenképp gondold át hol is szeretnéd majd használni és tárolni a leendő futópadod. Állandó helye lesz, vagy mindig elő kell venni azt valahonnan és az edzés után pedig elrakni? Akárhol is fogod tárolni, ügyelj arra, hogy legyen elég hely a gép körül, és ne legyenek éles, hegyes, törékeny tárgyak a közelében, mert különben elég egy rossz mozdulat és már meg is történt a baj.
Mindezek alapján a három legfontosabb kritérium, amit figyelembe kell venned:
- Méret
- Fix konstrukció vagy összecsukható – ez elsősorban a tárolás miatt lényeges. Egyes típusokon kerekek is megtalálhatók, melyek jelentősen megkönnyítik a futópad mozgatását.
- Súly – amennyiben minden alkalommal elő kell venned a futópadot, majd az edzés végeztével pedig elrakni, úgy fontos, hogy könnyen tudd a futópadot mozgatni.
Extra funkciók
A legtöbb – főleg motoros – futópad rendelkezik valamilyen kijelzővel. A profibb gépek általában LCD vagy LED monitorral vannak felszerelve, melyek közül néhány már érintőképernyős változatban is megtalálható a piacon. A kijelzőn könnyen figyelemmel kísérheted a futással kapcsolatos adatokat, amely számtalan plusz információval szolgáló, az edzést segítő programokkal és funkciókkal is rendelkezik.
A következő adatokkal találkozhatsz futás közben a kijelzőn:
- sebesség
- megtett táv
- pulzusszám
- elégetett kalória
- emelkedés mértéke
- útvonal
- edzésprogramok
- korábbi edzések eredményei
Vannak olyan gépek is, amelyek olyan extra funkcióval is rendelkeznek, amely lehetőséget biztosít arra, hogy Bluetooth-on keresztül hozzácsatlakozzunk a futópadhoz okostelefonnal, fülhallgatóval, tablettel vagy akár okosórával, így sportolás közben zenét hallgathatunk vagy megnézhetjük kedvenc filmsorozatunkat. A technika gyors fejlődésének köszönhetően egyre több olyan futópad jelenik meg a piacon, amelyhez külön applikáció is letölthető, ezek segítségével pillanatok alatt összeállíthatunk mondjuk egy profi edzéstervet.
Ha az alábbi szempontokat figyelembe veszed, és vásárlás előtt alaposan átgondolod a fent leírtakat, biztosan megtalálod a számodra legmegfelelőbb futópadot. Sok szerencsét kívánunk hozzá!