A jóga segít megerősödni és egyensúlyba kerülni testileg-lelkileg
A jóga egy olyan holisztikus megközelítés, amely összekapcsolja a testet, az elmét és a lelket. Segít továbbá az egyensúly megteremtésében, valamint a belső béke elérésében. A nyugati világban jó néhány félreértés, nem értés övezi, ezért ebben a cikkben igyekszünk érthetően körbejárni, mi is ez a gyakorlat.
Mi a jóga?
“A jóga egy aranykulcs, kinyitja a békéhez, a nyugalomhoz és az örömhöz vezető ajtót”. B.K.S Iyengar, a világ egyik legnagyszerűbb jógagurujának mondata kiválóan szemlélteti, hogy ez a mozgásforma nem a lehetetlennek tűnő pozíciók kitartását jelenti, hanem egy életmód, amely mentén életünket vezethetjük.
A jóga olyan elme- és testgyakorlatokat kombinál, amelyek növelik a fizikai és mentális erőt, valamint rugalmasságot. Különböző irányzatai léteznek, de mindegyik alapja a fizikai testtartás, légzéstechnika és meditáció ötvözése.
Ez a tudomány a szádhana (spirituális tevékenység) egyik gyakorlata, amelynek célja mindenfajta szenvedés leküzdése. Egy holisztikus szemléletmód, amely a szabadság, harmónia és boldogság elérésére törekszik.
A jógázás története
A jóga egy ősi gyakorlat, melynek fejlődése több mint 5000 évvel ezelőttre vezethető vissza Észak-Indiába. Egyes kutatók szerint a tudomány akár 10 000 éves is lehet.
Alapvetően egy spirituális gyakorlat, mely finom tudományos alapokon nyugszik, és a test és lélek harmóniájára összpontosít. A szó a szanszkritul gyökért jelentő “yuj” szóból ered, ami “egyesíteni, kapcsolódni” jelent.
Ez utal az egyéni tudat egyesülésére az egyetemes tudattal, valamint az elme és a test, ember és természet közötti tökéletes harmóniára.
Aki a jóga gyakorlása során átéli a létezés egységét, azt mondják, hogy "jógában van", és "jóginak" nevezik. Aki pedig felszabadul az anyagi világ korlátaitól és megvilágosodik az az ősi indiai filozófia szerint elérte a moksha vagy más néven nirvana, mukti, kaivalya állapotot.
A tudományról szerzett tudásukat Indiai szerzetesek terjesztették el az 1890-es évek végén a nyugati világban. A modern jógatanítások pedig az 1970-es évekre váltak népszerűvé.
Miért egészséges jógázni?
A mai felgyorsult világban sokszor csak robotpilóta módjára végezzük a napi teendőket és nem tudjuk megélni az adott pillanatot. A jóga segít lelassítani és tudatosan a jelenben maradni.
Néhány, egyszerű jóga eszközzel segíthetjük is ennek hatékonyságát.
Renget előnyünk származhat gyakorlásából:
- Megnyugtatja az idegrendszert, csökkenti a stresszt
- Javítja a mentális és érzelmi jóllétet, valamint az alvást
- Enyhíti a nyaki fájdalmat, a migrénes vagy tenziós fejfájást, és a térdízületi gyulladással járó fájdalmat
- Erősíti az izmokat, és a szívet
- Segít a szorongásos tünetek, depresszió vagy függőségek kezelésében
- Enyhíti a menopauza tüneteit
Különböző irányzatai léteznek
A jógának körülbelül 20 fő fajtája létezik, amelyek különböző céloknak tesznek eleget. A testhelyzeteket ászanák a légzési technikákat pedig pranayamának nevezik.
A legnépszerűbb jóga típusok:
Hatha
A hatha, amely több stílust kombinál, az egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb stílus. Ez a típus a légzésvezérelt gyakorlatokra összpontosít. A pózokat jellemzően néhány lélegzetvételig tartjuk ki, mielőtt egy másik pózra váltanánk.
Vinyasa jóga
Dinamikus és áramló gyakorlatokat tartalmaz, amelyeket szintén a légzés vezérel. A vinyasa jóga folyamatos átmeneteket és áramló mozgásokat alkalmaz, amelyek erősítik a testet és nyugtatják az elmét.
Ashtanga jóga
Szintén dinamikus és áramló gyakorlatokat tartalmaz, de meghatározott sorrendben és gyakorlati sorozatokban kell végezni. Az ashtanga jóga hagyományosan intenzív gyakorlatokkal és hatha alapelvekkel foglalkozik.
Bikram jóga
A forró jóga rendszeréhez tartozik, mely során meghatározott sorrendben 26 testhelyzetet és két légzési gyakorlatot végzünk. A gyakorlatok 40°C-ra melegített, párás helyiségben történnek, hogy megidézzék az indiai klímát. A bikram jóga célja a test megtisztítása és megfiatalítása.
Jóga gyakorlatok
Az alábbiakban bemutatunk két egyszerűbb jógapózt.
Trikonászana (Háromszögállás):
- Állj egyenesen, majd lépj egy nagy lépést előre a jobb lábaddal, miközben a bal lábadat kifelé fordítod. Nyújtsd ki a karjaidat oldalra vállszélességben, és hajlítsd el a derekadat jobbra.
- Engedd le a jobb karodat a jobb lábad felé, míg el nem éred a lábszárad vagy a talpad. Ha nem érzed kényelmesnek a pózt, jóga téglát is használhatsz támaszként a kezed alá.
- Emeld fel a bal karodat felfelé, és nézz fel a tenyered felé, miközben tartsd a fejed egyenesen vagy kissé hajlítsd hátra. Tartsd meg ezt a pozíciót néhány légzésig, majd lassan térj vissza a kiinduló helyzetbe. Ismételd meg ugyanezt a másik oldalon.
- Ez a gyakorlat segít a hát és az oldalsó izmok nyújtásában, valamint erősíti a lábakat és a törzset.
Balsana (Gyermek póz): Ez egy fizikailag nem megerőltető alap jógapóz.
- Térdelj le és ülj a sarkaidra,
- majd hajolj előre és nyújtsd ki karjaidat a füleid mentén a földön.
- Engedd, hogy a homlokod érintse a talajt, és pihenj a térdeiden.
Ez a póz segít ellazulni, és megnyújtani a hátizmokat, vállakat és karokat.
Egyes jógagyakorlatok az emberek számára ismerősek lehetnek, azonban a pózok helytelen gyakorlása sérüléseket okozhat. A jógapózokkal való megismerkedéshez lehetőség szerint válasszunk egy tapasztalt jógaoktatót.