Hogyan válassz bordásfalat?
A bordásfal a XIX. század elején jelent meg Svédországban terápiás eszközként, melyet elsősorban a vázizomzat, „core” izomzat megerősítésére használtak. Mára azonban rengeteg edzés elengedhetetlen eszközévé vált, amit számos kiegészítővel kombinálhatsz, így segítségével az összes izomcsoportod tökéletesen erősítheted vele.
A bordásfal a XIX. század elején jelent meg Svédországban terápiás eszközként, melyet elsősorban a vázizomzat, „core” izomzat megerősítésére használtak. Mára azonban rengeteg edzés elengedhetetlen eszközévé vált, amit számos kiegészítővel kombinálhatsz, így segítségével az összes izomcsoportod tökéletesen erősítheted vele.
Lássuk milyen szempontokat érdemes figyelembe venned a bordásfal vásárlás során:
Négy fő szempontot szeretnék kiemelni számodra, melyeket vásárlás előtt ajánlott átgondolnod, ezek pedig a következők:
- Bordásfal méretei
- Fokok teherbírása
- Oldallapok és fokok anyaghasználata
- Fokok kialakítása (ovális vagy kerek)
A felsoroltakon kívül a színt említeném még meg, mint választási szempontot, azonban a piacon a legtöbb bordásfal natúr színben kapható.
A bordásfal méretének kiválasztását két dolog befolyásolja igazán: egyik a rendelkezésre álló belmagasság, a másik pedig a testmagassághoz ajánlott méret.
Vegyünk egy példát:
Amennyiben 180 cm magas vagy, abban az esetben nem lesz elegendő egy 200 cm magas bordásfal, hiszen sok gyakorlatot nyújtott kézzel fogsz végezni, ezért a karod hosszát is figyelembe kell venned.
A választáshoz az alábbi táblázat nagy segítségedre lehet:
Testmagasság | Bordásfal ajánlott magassága |
100-130 cm | min. 170 cm |
150-160 cm | min. 200 cm |
170 cm | min. 230 cm |
175 cm | min. 230 cm |
180 cm | min. 240 cm |
190-200 cm | min. 275 cm |
Bordásfal méretek
A bordásfalakat méret és felhasználási terület szerint is csoportosíthatjuk, ami a következőképpen néz ki, méret szerint növekvő sorrendben:
Óvodai bordásfal:
Ez a típus kifejezetten az óvodás korcsoport számára lett kialakítva, hiszen testmagasságuk speciális méretű bordásfalat igényel, azonban rehabilitációs és gyógypedagógiai feladatok végzéséhez is előszeretettel használják ezt a méretet, mert magassága ideális, a fokok és a köztük lévő távolság pedig kényelmes és biztonságos.
Az óvodai bordásfal méretei:
- Magasság: 200 cm
- Szélesség: 62 cm
- Mélység: 11 cm
Szobai bordásfal:
Tapasztalatunk szerint webáruházunkban ez a legnépszerűbb bordásfal kivitel. Ideális méretei miatt sokan választják ezt a változatot otthonra is. Megfelelő magasságának köszönhetően általában kényelmesen befér szinte bármilyen szobába.
Szobai bordásfal méretei:
- Magasság: 230 cm
- Szélesség: 72,5 cm
- Mélység: 12 cm
Egyszakaszos bordásfal:
Ez a típus nagy belmagasságot igényel, ezért leggyakrabban edzőtermekben, tornatermekben és egyesületeknél találkozhatsz vele.
Egyszakaszos bordásfal méretei:
- Magasság: 275 cm
- Szélesség: 85 cm
- Mélység: 17 cm
Kétszakaszos bordásfal:
Ez a típus nem más, mint két egyszakaszos bordásfal összeépítve. Leginkább akkor használják ezt a típust, amikor egész falfelületeket szeretnének bordásfallal borítani, így leggyakrabban tornatermekben használják ezt a kivitelt.
Kétszakaszos bordásfal méretei:
- Magasság: 275 cm
- Szélesség: 172 cm
- Mélység: 17 cm
Bordásfal terhelhetősége
Választásod során nem elegendő csupán csak a rendelkezésre álló hely és testmagasság alapján döntened egy új bordásfal vásárlásakor, hanem érdemes odafigyelned a fokok terhelhetőségére is. Ezt egészen pontosan négy tulajdonság befolyásolja, amelyek következők: a fokok vastagsága, formája, anyaga és az oldallapba történő rögzítés módja.
Webshopunkban található bordásfalak esetében a következő értékekkel kalkulálhatsz:
- Óvodai bordásfal - max. 80 kg
- Szobai bordásfal - max. 120 kg
- Egyszakaszos bordásfal - max. 120 kg
- Kétszakaszos bordásfal - max. 120 kg
Ezek az értékek bordásfal fokonként értendőek.
Bordásfal anyaghasználat
A piacon megtalálható bordásfalakat felhasználástól függően, többféle anyagból is készíthetik. A fokok általában bükkből, míg az oldallapok rétegelt nyírből, fenyőből, bükkből vagy akár fémből is készülhetnek.
Az egyszerűbb átláthatóság végett összegyűjtöttük számodra, hogy a különböző oldallap típusok, milyen tulajdonságokkal is rendelkeznek:
- Bükk: a piacon olyan bordásfalakkal is találkozhatsz, melyeknek fokai és oldallapjai bükkfából készülnek. Bár tagadhatatlan, hogy ez az anyag nem a legolcsóbb, de amennyiben emellett döntesz, egy extra strapabíró bordásfalat kapsz cserébe.
- Fenyő: ezzel a kivitellel találkozhatsz leginkább a piacon, hiszen a fenyő egy kiváló alapanyag. Jól megmunkálható, tartós és nem utolsó sorban az ára is igen kedvező.
- Fém: ezek a bordásfalak még csak most kezdtek elterjedni hazánkban. Igaz, az áruk nem éppen az olcsó kategóriába sorolhatók, viszont cserébe egy szinte elnyűhetetlen bordásfal az eredmény.
A piacon kapható fém bordásfalak kétféle fokkal kaphatók:
- Bükk (keményfa) - kényelmesebb
- Fém - kültéren is használható
Mind a két változatnak megvan az előnye, hiszen a fa bordásfal fok sokkal kényelmesebb, míg a fém elnyűhetetlen és nem utolsó sorban kültéren is használható.
- Rétegelt nyír: ezek a termékek jellemzően könnyebb súllyal rendelkeznek társaiknál. Mindamellett, hogy rendkívül gazdaságosak, használati értékben nem maradnak el a többi bordásfalaktól. Fokaik jellemzően bükkből készülnek.
Bordásfal otthonra
Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk egészségünk megőrzésére, amelynek egyik alapfeltétele a sportolás. Sokan otthonukban szoba részeket vagy akár egész szobákat rendeznek be, hogy otthon is sportolhassanak. Gyors elterjedésének köszönhetően napjainkban már nemcsak az edzőtermek és iskolák kiváltsága egy általunk forgalmazott bordásfal.
Bordásfal kiegészítők
A bordásfalakhoz számtalan kiegészítőt megtalálsz webáruházunkban, lássuk melyek is azok:
- Húzódzkodó
- Tolódzkodó
- Súlymellény
- TRX
- BOSU labda
- különböző erősségű Gumi ellenállások
- bordásfalra akasztható Csúszda
- bordásfalra akasztható Haspad
- bordásfalra akasztható Létra vagy a
- bordásfalra akasztható Kosárlabda palánk
Bordásfal felszerelése, rögzítése
A bordásfal rögzítését, amennyiben rendelkezel megfelelő szakértelemmel és szerszámmal akkor akár otthon, saját magad is elvégezheted. A falhoz történő rögzítést a két párnafán keresztül célszerű elvégezned.
- Két rögzítési pontot javaslunk párnafánként.
- Fontos, hogy a rögzítések legalább 100 kg kihúzóerőnek ellenálljanak.
- Amennyiben a rögzítés nem teherhordó falra történik, úgy kérj tanácsot egy szakembertől a balesetek elkerülése végett.
Bordásfal gyakorlatok
A bordásfal egyik nagy előnye, hogy az azon végezhető gyakorlatoknál nincs szükséged külön súlyzókra, ugyanis ilyenkor a saját testsúlyodat kell mozgatni. Ennek köszönhetően előszeretettel használják a bordásfalakat már a saját testsúlyos és crossfit edzéseken is. A végezhető feladatokat valószínűleg mindenki ismeri, hiszen testnevelés órán sokszor kerültünk közeli kapcsolatba bordásfalakkal, azonban egy kis nosztalgia kedvéért összeszedtünk néhányat ezek közül:
- Mellső függés
- Hajlított függőállás
- Hátsó függés
- Mély fekvőtámasz
- Majomfüggés
- Zászlózás